Detoks cyfrowy – projekt dla rodziców dzieci i nastolatków
Rzeczywistość wirtualna w życiu dzieci i młodzieży jest faktem, zwłaszcza w ostatnich kilkunastu latach kiedy to smartfony weszły w powszechne użycie. Wiedza na wyciągnięcie ręki, możliwość szybkich kontaktów, rozwijanie zainteresowań i kreatywności, rozrywka – bez tak powszechnego jak obecnie dostępu do Internetu wiele aktywności byłoby nieosiągalnych.Wiemy jednak dobrze, że pozytywne możliwości, które daje Internet to tylko część wirtualnego świata w życiu młodych ludzi. Rodzice, nauczyciele i specjaliści pracujący z dziećmi i młodzieżą już w czasie przed pandemią obserwowali narastające trudności w ich funkcjonowaniu, związane z nadmiernym, ryzykownym korzystaniem z wysokich technologii. Stan epidemii koronawirusa wymusił przeniesienie nauki, kontaktów społecznych, praktyk religijnych i rozrywki w świat wirtualny. W tym czasie dzieci i młodzież spędzali przed ekranem średnio ok. 9 – 12 godzin dziennie. Wpływ takiej sytuacji na rozwój i zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży możemy już obserwować, zadajemy sobie również pytanie, jakie będą następstwa w dłuższej perspektywie czasowej.
Rodzicu, czy twoje dziecko jest wciąż przemęczone, rozproszone, niewyspane i trudno je czymś zainteresować? Może pojawiły się lub znacząco nasiliły problemy z koncentracją uwagi, uczeniem się, wybuchy złości lub apatia i depresyjność? Dziecko zgłasza bóle głowy, problemy ze snem, ogólne złe samopoczucie? A może te objawy obserwujesz również u siebie (np. pracujesz zdalnie i twój czas ekranowy jest o wiele dłuższy niż przed pandmią). Tak może ujawniać się zespół stresu elektronicznego. Można jednak temu zaradzić!
Fundacja Auxilium z Tarnowa jest współorganizatorem DETOKSU CYFROWEGO – projektu Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii z Poznania. Poprzez realizację tego projektu chcemy skutecznie pomóc rodzicom w zakresie:
- odtrucia dzieci i młodzieży po przymusowym siedzeniu w domu i nadmiernym korzystaniu z nowych technologii,
- zbudowania nowych (zdrowych) nawyków używania mediów elektronicznych i wyjścia
z zachowań ryzykownych; ewentualnie pierwszych kroków wyjścia z uzależnienia, - przygotowania na nowe wyzwania.
Rodzicu, uważasz, że przyszedł czas, aby zapanować nad światem wirtualnym w którym żyje twoje dziecko i chciałbyś przeprowadzić cyfrowy detoks? Pamiętaj – nie wystarczy zabrać dziecku urządzeń elektronicznych. Detoks cyfrowy musi zostać starannie przygotowany i przemyślany. Niezbędne jest też wsparcie dla osób, które się go podejmują. Dlatego oferujemy bezpłatną, kompleksową pomoc w tym zakresie. Poniżej znajdziesz potrzebne informacje.
Co jest detoks cyfrowy?
Detoks cyfrowy polega na wyeliminowaniu ekranów (smartfona, komputera, laptopa, tabletu) z życia dziecka lub nastolatka na 3 tygodnie. Pozwala to układowi nerwowemu i hormonalnemu na „reset” – powrócenie do stanu zdrowej równowagi po okresie przebodźcowania technologią. Celem dektoksu cyfrowego jest stworzenie warunków umożliwiających układowi nerwowemu powrót do optymalnego funkcjonowania, przywrócenie naturalnego poziomu wydzielania neuroprzekaźników i hormonów. Jest to niezmiernie ważne zwłaszcza w przypadku dzieci i nastolatków, u których układ nerwowy jest jeszcze niedojrzały i w związku z tym bardziej podatny na uzależnienia oraz inne zaburzenia funkcjonowania, które mogą się wyrażać np. chroniczną drażliwością, trudnościami ze skupieniem i nauką, apatią, ogólnym marazmem, stanem bycia jednocześnie pobudzonym i zmęczonym.
Co daje cyfrowy detoks?
- poprawę samopoczucia, obniżenie poziomu niepokoju;
- wzrost zdolności panowania nad emocjami, przeżywania radości;
- przywrócenie umiejętności cieszenia się życiem bez konieczności sięgania po smartfon, laptop, komputer czy tablet;
- zmniejszenie frustracji, mniejsze zniewolenie nudą.
Jak przeprowadzić detoks?
Całość trwa cztery tygodnie – tydzień przygotowania i trzy tygodnie detoksu właściwego. Po zakończeniu cyfrowego postu otrzymasz kolejne wskazówki – co zrobić po detoksie, by utrzymać jego pozytywne efekty.
Detoks można przeprowadzić na 3 sposoby:
- Radykalne odcięcie dziecka od wszelkich ekranów, połączone ze zmianą środowiska – na przykład trzytygodniowy obóz harcerski. Jest to skuteczne w doprowadzeniu układu nerwowego i hormonalnego do równowagi, jednak po powrocie do codzienności łatwo wpaść na nowo w szkodliwą dla zdrowia rutynę nadmiernego korzystania z ekranów.
- Radykalne odcięcie od ekranów bez zmiany środowiska – odebranie dostępu doekranów na trzy tygodnie, w miejscu zamieszkania; sposób najtrudniejszy, ale o tyle skuteczniejszy od pierwszego wariantu, że wprowadzone pozytywne zmiany w codziennym życiu mają większą szansę na utrzymanie się po zakończeniu detoksu.
- Odcięcie częściowe – wprowadzenie egzekwowanych limitów dziennych kontaktu z ekranem. Teoretycznie łatwiejsze do wprowadzenia niż sposób drugi, jednak w przypadku niektórych dzieci w praktyce niemożliwe do przeprowadzenia. Abstynencja jest wbrew pozorom łatwiejsza niż kontrolowane użytkowanie.
Jak będziemy Cię wspierać?
- Czas trwania projektu DETOKS CYFROWY: 4-29 lipca 2022 r., ale do projektu można
dołączyć w dowolnym czasie. - Na stronie zatroskani.pl można zapisać się na newsletter wsparcia rodziców w przeprowadzeniu detoksu cyfrowego.
- Od 4 lipca 2022 r. – będziesz otrzymywać e-mailem planer rodzica, w którym opisane są wszystkie cztery tygodnie. Najważniejszy jest pierwszy tydzień, podczas którego przygotowujecie się do przeprowadzenia detoksu, bez wprowadzania dzieciom restrykcji w korzystaniu z mediów. Podczas tego tygodnia codziennie dostaniesz mailem kolejną pomocną wskazówkę.
- Można będzie skorzystać z bezpłatnych konsultacji telefonicznych psychologów z Poradni „Arka” w Tarnowie, którzy będą dostępni w każdy wtorek i czwartek lipca w godzinach 19.00-22.00 pod numerem telefonu: (+48) 22 350 70 91
- W kolejnych tygodniach e-maili będzie mniej, bo wbrew pozorom wprowadzenie planów w życie jest łatwiejsze niż ich przygotowanie.
- Na zakończenie otrzymasz kolejną część planera rodzica – wskazówki co robić po detoksie, by dziecko nie wpadło na stare tory przyzwyczajeń.
Plan działania w skrócie:
- Zapisz się na newsletter, który pokieruje Cię podczas detoksu.
- Otrzymasz planer dla rodzica.
- Otrzymasz wskazówki i pomoc dostarczane e-mailem.
- Będziesz mieć możliwość bezpłatnej konsultacji telefonicznej z psychologiem – dowolnego problemu związanego z dziećmi i mediami.
- Na koniec dostaniesz plan, co robić po detoksie.
Skorzystaj z naszej propozycji – zapraszamy! Detoks cyfrowy to klucz do wolności w używaniu technologii.