Liturgia Wigilii Paschalnej – Wielka Sobota

Liturgię Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę rozpoczęliśmy się o godz. 19.00.

Rozpoczęła ją liturgia światła. Na zewnątrz kościoła ksiądz proboszcz poświęcił ogień, od którego następnie zapalono Paschał – woskową świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa.

Dalsza część liturgii paschalnej składała się z czytań przeplatanych psalmami. Przypomniały one wiernym całą historię zbawienia, poczynając od stworzenia świata, przez wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej, proroctwa zapowiadające Mesjasza aż do Ewangelii o Zmartwychwstaniu Jezusa. Celebrans dokonał także poświęcenia wody, która przez cały rok będzie służyła przede wszystkim do chrztu.

Wigilia Paschalna zakończyła się Eucharystią i procesją rezurekcyjną, by oznajmić, że Chrystus zmartwychwstał i zwyciężył śmierć.